فراخوان همگانی پروژه «فرهنگ و ادبیات ایران به اسپرانتو و اسپرانتو به فارسی»

کدام شعر از کدام شاعر ایرانی، توسط چه کسی و چه زمانی و در کجا منتشر شده است؟
از ایران چه کسانی به اسپرانتو تولید محتوا کرده‌اند و یا می‌کنند؟
چگونه می‌توان به منابع فوق دسترسی پیدا کرد؟ بانک اطلاعات نویسندگان و مترجمان ایرانی اسپرانتو و مطالب منتشرشده در کجا قرار دارد؟
از ادبیات کهن ایرانی چه مقدار، از کدام ادیب و توسط چه کسانی و در کجا منتشرشده است؟
در حال حاضر چه کسی در حال کار و یا ترجمه چه متنی به اسپرانتو هست؟
کارهای تازه اسپرانتودان‌های ایرانی چی هست؟

در نظر داریم در پاسخ به پرسش‌های فوق و ده‌ها پرسش مرتبط دیگر پروژه برپایی یک سایت ویژه «فرهنگ و ادبیات ایران به اسپرانتو و اسپرانتو به فارسی» را به انجام برسانیم.
هدف:
۱. گردآوری، طبقه‌بندی و بازنشر ترجمه‌های ادبیات فارسی به اسپرانتو
۲. گردآوری طبقه‌بندی و بازنشر ترجمه‌های ادبیات اسپرانتو به فارسی
۳. گردآوری و بازنشر آفریده‌های فرهنگی/ادبی ایرانیان به اسپرانتو
۴. تشویق اسپرانتودانان ایرانی به آفرینش‌های ادبی/فرهنگی و ترجمه از ادبیات فارسی به اسپرانتو
۵. بانک اطلاعات همه داده‌های اسپرانتو مربوط به ایران و ایرانیان در هر کجایی که منتشر شده است و یا در حال انتشار و انجام است
۶. بانک اطلاعات همه داده‌های اسپرانتو به زبان فارسی باقابلیت جستجو در سرفصل و متن برای دسترسی آسان علاقه‌مندان و پژوهشگران به موضوع
۷. اختصاص بخش ویژه برای تولید محتوا توسط اسپرانتودان‌های ایرانی درزمینه‌های گوناگون اعم از شعر، داستان، ترانه، موسیقی، کلیپ و… با برپایی مسابقات ادبی و فرهنگی|هنری و داوری مراجع ذیصلاح به‌منظور ارتقای سطح کیفی و کمی دانش اسپرانتوی اسپرانتودان‌های ایرانی
اگر پنج نفر قول همکاری در برپا ساختن سایت و یا مشارکت مالی در هزینه‌های آن را بدهند، این پروژه بزرگ استارت خواهد خورد.
مشارکت مالی حداقل ۵۰۰۰ تومان در سال (قابل پرداخت به صندوق انجمن اسپرانتوی ایران خواهد بود). هدف جلب مشارکت حتی به‌صورت سمبلیک است وگرنه هزینه برپایی، نگهداری و ایجاد چنین سایتی که قائم به خود خواهد بود بیشتر از این مبلغ است.
علاقه‌مندان به مشارکت در این پروژه لطفاً با نشانی زیر تماس بگیرند
ایمیل: torabireza@gmail.com
تلگرام: torabireza@

نگاهی به پاسپورتا سروو در ایران به مناسبت ۵۰ سالگی آن در جهان

نگاهی به پاسپورتا سروو در ایران به مناسبت ۵۰ سالگی آن در جهان

در جریان یادداشت نویسی و نگارش روند جنبش اسپرانتو در ایران مطالبی هم درباره پاسپورتا سروو تهیه‌کرده بودم که متأسفانه فرصت انتشار نیافت و امکان دسترسی بدان هم میسر نیست اما می‌توان گفت که اولین عضو پاسپورتا سروو یک اسپرانتودان آمریکایی ساکن در ایران و شهر تهران بوده است که در سال ۱۳۵۴ (اگر اشتباه نکرده باشم) به ثبت رسیده است (دراین‌باره شایسته است به اسناد موجود در کتابخانه هودلر مراجعه شود).
تعداد میهمان پذیران اسپرانتو تا قیل از پیدایش سازمان جوانان اسپرانتودان ایران در سال ۱۳۷۲ در مجموع به تعداد انگشتان دو دست نمی‌رسد و تعداد شهرها هم شاید ۴ شهر بیشتر نباشد اما از سال ۱۳۷۳ با سازماندهی سازمان جوانان، در این باره رشد تصاعدی ایجاد شد و در چهارسوی ایران هم زمان، گاه نزدیک به ۴۰ میهمان‌پذیر در بیش از بیست شهر را شاهد بوده‌ایم. از اولین و پایدارترین‌های پاسپورتا سرو در ایران خانم حشمت فرجی در تهران، خانم فرشیده عربشاهی در اصفهان و آقای حمزه شفیعی در تهران بوده‌اند که در این باره پایدارترین میزبان آقای حمزه شفیعی هستند.

پراکندگی پاسپورتا سروو در جهان بر مبنای شهرها در سال ۲۰۱۶

 

نمونه کتابچه پاسپورتا سروو

لوگوی سایت اسپرانتو در ایران

لوگوی سایت اسپرانتو در ایران را هنرمند اسپرانتودان آقای محمود میربزرگی طراحی کرده است که از همین‌جا از ایشان سپاسگزاری می‌شود.

نشان سایت اسپرانتو در ایران

یادداشتی برای یاران همراه و همگام

در خرداد ۱۳۸۱ اولین پست وبلاگ اسپرانتو نوشته شد و این کار تا به امروز همچنان ادامه دارد هر چند با افت‌وخیزهایی همراه بوده است. به خاطر خسارتی که در سال ۱۳۹۲ به این وبلاگ وارد شد که در اینجا آن را شرح داده‌ام، انگیزه ادامه کار از من سلب شد و لاجرم سکوت و

سایت پراسپرو اسپرانتو

سکون مستولی گشت. گرفتاری‌های روزمره هم مزید بر علت شدند و سکته کامل برقرار شد … حدود پنج ماه پیش اسپرانتودان جوان و تازه‌نفس، دکتر حامد صوفی با من تماس گرفت. باب مراوده در پیش‌گرفته شد و من ضمن آشنایی با کارهای چندوجهی ایشان که به‌راستی درخور تحسین و ستایش هستند به ویژه دو کار بنیادینی که پیوسته و با درایت و دانش لازم انجام می‌دهند:

  تولید محتوا در ویکی‌پدیای فارسی درباره اسپرانتو
– راه‌اندازی سایت سالوتون با مطالب ارزشمند و متنوع که به غنای اطلاعات سودمند و آگاهی‌دهنده در محیط وب فارسی عمق و وسعت بیشتری می‌بخشد، مرا بر آن داشت تا رجعتی کنم به گذشته.
تشویق‌ها و دعوت ایشان، با توجه به کارهایی که عملاً خودشان انجام می‌دادند انگیزه دیگرباره ساختن را در من زنده کرد و دم گرم وی بر آهن سرد سکون من کارگر افتاد و چنان شد که از یک ماه پیش شروع به گردگیری و پالایش و آرایش و نگارش این سایت کردم و موج جنبش سایبری اعلام شده از طرف ایشان به دامنه این سایت هم رسید!
نام پراسپرو per espero را برای پوشش سایت برگزیدم چون به‌وسیله امید بر آن امید، امیدوار هستم!
از این بابت هم خوشحالم که ادبیات و تولید محتوایی که در طول ۱۴ سال گذشته توسط ما از طریق انتشار مطالب در محیط اینترنت صورت گرفته است بنیان بیش از ۸۰ درصد مطالب مفید درباره زبان اسپرانتو در فضای مجازی فارسی را در بر گرفته است و این کم‌چیزی نیست.
ادبیات و تولید محتوای ما بر اساس واقعیت‌ها و نه خیال‌بافی و آرزوها بوده است. همیشه تلاش بر این بوده که به‌دور از شیفتگی و غالیگری با موضوع اسپرانتو برخورد شود و تصور می‌کنم تابه‌حال چنین بوده باشد.
این «مایی» که می‌گویم مای جمع هست. گرچه من اقدام به نشر کرده‌ام اما تولید محتوا فقط کار من تنها نبوده است و دیگر دوستان هم سهم بسزایی در این کار داشته‌اند که در شروع دوره جدید سعی بر آن کرده‌ام جبران مافات نموده و مشارکت‌کنندگان هر مطلبی را حتماً ذکر کنم.
به نگارش و ویرایش مطالب هم توجه ویژه‌ای در حد وسواس اعمال می‌شود و از این بابت هم یک تفاوت چشمگیری با دوره پیشین وجود دارد.
در دوره جدید از حجم خبرهای روز و جاری به‌شدت کاسته شده و بر تولید محتوا با گرایش تحلیلی و اطلاع‌رسانی افزوده‌شده است. چرا که خبرهای انجمن اسپرانتو را که قبلاً بر دوش این وبلاگ بود اینک که سایت مستقل انجمن برپا گشته است، خود انجمن راسا عهده‌دار شده و به نیکویی در حال انجام آن است. همچنین سایت سالوتون پوشش جانبی و خوبی را دراین‌باره انجام می‌دهد و این موجب رهاسازی بخشی از انرژی و پرداختن به دیگر زمینه‌های مغفول مانده، شده است که نمونه‌هایی از آن را در این مدت یک ماهه سعی کرده‌ام نشان بدهم. اینک آغاز فصل جدیدی از فعالیت‌های اسپرانتویی خودم را اعلام می‌کنم!

و چنین شد که آرشیو ۸ ساله ما نابود شد …

به خاطر اتفاق خیلی بدی که پیش آمده است خیلی ناراحت هستم . گویی همه چیز دست به دست هم دادند تا نتیجه یک کار ۸ ساله دود شود و هیچ اثری از آن در هیچ کجا نباشد. ای عجب …

قضیه از این قرار است که وبلاگ اسپرانتو که از اسفند ۱۳۸۳ در اینجا نوشته‌ام از بین رفته است و به هیچ عنوان هم قابل بازیافت نیست و شوربختانه هیچ آرشیوی هم از آن نیست.

اما حکایت چیست؟

پس از اینکه متوجه چنین ضایعه ای شدم بلافاصله با علیرضا شیرازی مدیر بلاگفا که از دوستان قدیم هست تماس گرفتم و پرسیدم که چرا چنین شده است؟ پاسخ این بود که در خرداد ماه سایت یک مشکل فنی داشته و به کاربران اطلاع داده شده که از وبلاگشان بک آپ بگیرند اگر در حال به‌روزرسانی هستند و اگر مطلبی را پست نکنند مشکلی پیش نخواهد آمد.

فاز اول فاجعه: ایمیلی که نامه هشدار بدان ارسال شده به ایمیل سایت سبزاندیشان بوده که دسترسی به آن دیگر وجود ندارد و طبعاً هرگز به دست من نرسیده تا در جریان باشم.

فاز دوم فاجعه: دوست ارجمند کیهان صیادپور وبلاگ را به روز می‌کند (بی آن که اطلاعی از اوضاع داشته باشد) و چون پشتیبان گیری صورت نگرفته همه مطالب قبلی از بین می‌روند با ارسال پست ۱۹ خرداد.

فاز سوم فاجعه: بنا به گفته شیرازی حتی اگر همان روزها کسی اطلاع می‌داد، امکان برگرداندن آرشیو ممکن بوده است اما در این فرصت هم هیچ کسی متوجه جریان نشده حتی کیهان عزیز که وبلاگ را به روز کرده و قاعدتاً می‌بایستی زودتر از همه متوجه مشکل می‌شده. و این‌چنین شده که آلان همه چیز از بین رفته است جز آرشیوی که در پرشین بلاگ از ابتدا تا اسفند ۱۳۸۳ به صورت کامل و از آن به بعد برخی پست‌هایی که مشترکا در هر دو وبلاگ گذاشته بود.

یک چند روزی حتی با خودم هم قهر بودم و فوق‌العاده ناراحت … دیدم در روند از بین رفتن این وبلاگ همه چیز دست به دست هم داده‌اند تا آرشیو نابود شود و کاری هم نمی‌توان کرد. این هشداری هست برای ما که تخم مرغ‌ها را در یک سبد قرار ندهیم و متأسفانه من قرار داده بودم.

از دوستان پوزش می‌خواهم. فقط در ایران می‌توان چنین فاجعه ای را انتظار داشت و شوربختانه اتفاق افتاده است در کجای جهان سروری همه داده‌ها را نابود می‌کند بی آنکه کپی آن‌ها را داشته باشد؟

مسابقه‌ی مقاله‌نویسی به اسپرانتو

با پشتیبانی یکی از اعضای نیکوکارِ انجمن اسپرانتوی ایران ، انجمن در نظر دارد هر فصل مسابقه‌ی مقاله‌نویسی برگزار کند و به برگزیدگان، سکه‌ی طلا اهدا کند.

اولین دوره‌ی مسابقه از زمستان ۱۳۸۶ آغاز می‌شود.

موضوع مقاله آزاد است و محدودیت تعداد نیز ندارد (هر نفر می‌تواند بیش از یک مقاله بفرستد).
فرصت ارسال مقاله تا دوشنبه پانزده بهمن هزار و سیصد و هشتاد و شش هست.
حداقل محتوای هر مقاله باید بیش از ۴۰۰ واژه باشد.
نام برنده یا برندگان در همایشِ پایانِ سالِ انجمن اعلام خواهد شد. +