درباره آموزش مکاتبه‌ای اسپرانتو در ایران: دوره نخست

درباره آموزش مکاتبه‌ای اسپرانتو در ایران: دوره نخست

برای ما روشن نیست که آیا قبل از سال ۱۳۶۰ آموزش مکاتبه‌ای اسپرانتو در ایران اتفاق افتاده است یا نه چون تا زمان نگارش این یادداشت اطلاعات ما فاقد چنین اسنادی بوده است.
در سال ۱۳۶۰ دکتر حسین وحیدی استاد اخراج شده (به تشخیص شورای انقلاب فرهنگی) دانشگاه تهران شروع به تدوین دوره آموزش مکاتبه‌ای زبان اسپرانتو می‌کند.
کتابی که برای دوره آموزش مکاتبه‌ای در نظر گرفته‌شده است کتابی کلاسیک و معروف متعلق به دهه بیست قرن بیستم میلادی به نام Konversacia kurso de Esperanto است که توسط نویسنده مشهور مجارستانی مقیم سوئد دکتر سیلاجی منتشرشده است.
لازم به ذکر است که این کتاب را دکتر ناصرالدین صاحب زمانی از سال ۱۳۵۵ در کلاس‌های آموزشی اسپرانتو تدریس می‌کرده است و انتشارات عطائی آن را در تیراژ وسبع چاپ کرده بود.
دکتر وحیدی خود درباره انگیزه راه‌اندازی دوره مکاتبه‌ای اسپرانتو چنین می‌گوید:
« اخراج از دانشگاه و دیگر ناملایمات زندگی روزگار تلخی را پیش رویم قرار داده بود، تصمیم گرفتم خود را به‌کاری مشغول کنم و از رنج روزگار بکاهم، برای همین به فکر راه‌اندازی دوره مکاتبه‌ای آموزش اسپرانتو افتادم».
این‌چنین شد که «آزما» شکل گرفت و با درج آگهی در مطبوعات آن زمان هزاران علاقه‌مند از سراسر کشور با دکتر وحیدی تماس گرفته و خواهان شرکت در دوره آموزش مکاتبه‌ای اسپرانتو شدند.

فریبا نوری مجد صاحب امتیاز و مدیر مسئول اولین و تنها نشریه اسپرانتو زبان در ایران

فریبا نوری مجد صاحب امتیاز و مدیر مسئول اولین و تنها نشریه اسپرانتو زبان در ایران

فریبا نوری مجد، صاحب‌امتیاز و مدیرمسئول اولین و تنها نشریه اسپرانتو زبان در ایران است که از سال ١٣٨٠ تا ١٣٨٧ تحت نام «پیام سبزاندیشان» به‌صورت فصل‌نامه منتشرشده است.
آشنایی با اسپرانتو در نیمه دوم دهه هزار و سیصد و شصت توسط دکتر محمد پزشکی.
شرکت در کلاس‌های آقای عارف آذری.
کارمند سازمان مرکزی دانشگاه آزاد اسلامی. ویراستار مرکز انتشارات دانشگاه آزاد.
آشنایی با سازمان جوانان اسپرانتودان در سال ١٣٧۴ و عضویت در هیئت‌مدیره آن.
عضویت در هیئت‌مدیره موسسه غیرانتفاعی سبزاندیشان ( ١٣٧۵).
درخواست مجوز انتشار مجله به وزارت ارشاد در سال ١٣٧۶.
دریافت مجوز انتشار ( اولین) مجله دوزبانه فارسی/ اسپرانتو در سال ١۳٨٠

سابیرا استاهلبرگ مشاور ارجمند جنبش نوین اسپرانتو در ایران

سابیرا استاهلبرگ مشاور ارجمند جنبش نوین اسپرانتو در ایران

در بنیان گزاری جنبش نوین اسپرانتو در ایران نمی‌توان از نقش تأثیرگذار سابیرا استاهلبرگ Sabira Ståhlberg جانشین وقت سازمان جهانی جوانان اسپرانتودان یاد نکرد.
سابیرا به‌عنوان مشاوری دلسوز، آگاه و مسئولیت‌پذیر در شکل‌گیری و پیدایش سازمان جوانان اسپرانتودان ایران در سال‌های آغازین همواره یاریگر و پشتیبان ارزنده آن بوده است.