اسپرانتو در ایران

جنبش‌های جوانان اسپرانتودان در ایران و بنیان‌گذاری سازمان جوانان

 سازمان جهانی جوانان اسپرانتودان

سازمان جهانی جوانان اسپرانتودان

پیش از بنیان‌گذاری سازمان جوانان اسپرانتودان ایران در سال ۱۳۷۲ حداقل سه تلاش نافرجام در سه نقطه کشور قابل ردیابی و در خور توجه است که نشان از نیاز به ایجاد چنین تشکلی بوده است.
تلاش اول مربوط است به «کانون فرهنگی امید» در شهر شیراز که اوایل دهه شصت خورشیدی شروع به فعالیت کرد و حتی نشریه‌ای هم مدتی چند منتشر کرد اما موفق به ایجاد موج فراگیر نشده دچار خاموشی شد.
تلاش دوم در شهر مشهد به همت سه یار دبیرستانی و با محوریت محمد پاکروان به نام «جنبش جوانان اسپرانتودان ایران» در نیمه دهه شصت شروع به فعالیت کرد اما این حرکت هم دچار توقف شد و راه به جایی نبرد.
تلاش سوم این بار در شهر تبریز اتفاق افتاد که بانی آن شاهرخ شهرام بود و تقریباً هم‌زمان یا کمی بعد از تلاش‌های جوانان مشهدی بود. فعالیت‌های جوانان تبریزی هم منجر به نتیجه مطلوب نشد و با پاسخ درخوری از سوی نماینده وقت انجمن جهانی اسپرانتو در ایران مواجه نشد و موجب برخوردهایی هم شد …
فاکتورهای زیادی را می‌توان به‌عنوان عدم موفقیت جنبش‌های مورداشاره برشمرد که گذشته از عدم شناخت نسبی نسبت به جنبش بین‌المللی اسپرانتو و ارتباط فرا کشوری، همچنین فضای نامطلوب دهه شصت که با جنگ نیز عجین شده بود در کل مانع بزرگی برای فعالیت گروه‌های مدنی بود.
همه عوامل و پیشینه‌های این‌چنینی موجب شدند که در سال ۱۳۷۲ سازمان جوانان که نیاز بدان از دهه پیشین حداقل از سه منطقه کشور اعلام شده بود در تهران اما نه با محوریت تهران ایجاد شود.

*این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید:

‏2 دیدگاه در نوشته‌ی “جنبش‌های جوانان اسپرانتودان در ایران و بنیان‌گذاری سازمان جوانان

 1. سالار

  مدت زیادی نیست که با این زبان به طور اتفاقی (و کاملا بی ربط) آشنا شده ام ولی دوست دارم تمام سعی ام را برای آشنایی بیشتر ایرانیان با این زبان کنم.
  تخصص من ربط زیادی به زبان و زبان شناسی ندارد, ولی از آنجا که دیدن گروه های کوچک و کم تعداد ایرانی, یا انفرادی, که شیفته عقاید, تفکر, اصول یا اعمال خاص و متفاوتی که جزو اقلیت های فکری دنیا اند مرا به وجد می آورد, همیشه آنها را حمایت میکنم (البته اگر تضادی با تفکر من نباشد).

  زبان اسپرانتو هدف بزرگ و اساسی دارد و به نظر من دولت ها باید این مساله در میان ۱۰ مساله مهم خود قرار دهند. ولی متاسفانه بی اعتنایی مردم دنیا, و بسیار شدیدتر آن بین ایرانیان, نسبت به آنچه که منفعت شخصی برایشان ندارد, و در کنار آن درک نکردن ارزش های بزرگتر ولی ناملموس باعث ایجاد تاخیر زیادی در گسترش اینگونه مسائل شده است.

  این نظر شخصی من است و فکر میکنم قابل انکار نیست.
  در کل خیلی خوشحالم که سایتتان بروز است و با آنکه فعلا تعداد مخاطبان اسپرانتو زیاد نیست (با توجه به تعداد مراجع اینترنتی فارسی زبان اسپرانتو و اینکه در طی زندگیم حتی اسمش را هم نشنیدم, ولی اگر اینطور نیست خوشحال میشم بدانم) به کارتان ادامه میدهید. امیدوارم همینگونه ادامه دهید.

  موفق باشید

  1. reto نویسنده

   درود بر شما
   از حسن نظر و توجه شما سپاسگزاری می شود. مواردی که بیان کردید صحیح است. به امید روزگاری بهتر برای همه.
   همیشه شاد و تندرست باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.