اسپرانتو در ایران

آزمون‌های بین‌المللیِ انجمن جهانی اسپرانتو و اتحادیه‌ی آموزگاران اسپرانتو

Internaciaj Ekzamenoj de UEA/ILEI

آزمون‌های بین‌المللیِ اسپرانتو از سال ۱۹۸۸ به صورتِ هماهنگ و مشترک توسطِ انجمنِ جهانی اسپرانتو و اتحادیه‌ی آموزگاران اسپرانتو (UEA/ILEI) تحت نظر کمیسیون مشترکی متشکل از اعضای برگزیده‌ی دو سازمان برگزار می‌شود. وظیفه‌ی کمیسیون برگزاری آزمون‌های بین‌المللی، انتخاب افراد واجد صلاحیت برای برگزاری آزمون، تهیه‌ی موادِ آزمون و تأیید نتایجِ آزمون‌ها هست. کمیسیون دارای ۷ عضو می‌باشد که عبارتند از: رییس کمیسیون، جانشین، منشی و ۴ عضو. مسئولیتِ همه‌ی آزمون‌های بین‌المللی با کمیسیونِ مشترک است.

آزمون‌های بین‌المللی در ۳ سطح برگزار می‌شوند:

۱- سطح مقدماتی (برابر با دیپلم)
۲- سطح متوسطه (معادل فوق دیپلم)
۳- سطح پیشرفته (معادل لیسانس)

مواد آزمون برای سطح مقدماتی:
۱- دیکته: ۱۰ امتیاز (هر غلط نیم نمره منفی) متنی توسط آزمونگر خوانده می‌شود و داوطلب متن را می‌نویسد. متن ۲ بار خوانده می‌شود.
۲- فهمِ شنیداری: ۲۵ امتیاز (۱۵ امتیاز پاسخ پرسش‌ها و ۱۰ امتیاز خلاصه‌نویسی) متنی توسط آزمونگر خوانده می‌شود و پرسش‌هایی در رابطه با متن به‌صورت مکتوب به داوطلب داده می‌شود تا به آن‌ها با توجه به متن شنیده شده پاسخ دهد.
۳- درکِ مطلب (دستور زبان): ۲۵ امتیاز. متنی با نقصان‌های دستوری به داوطلب داده می‌شود تا ضمنِ کامل کردن متن، نقصان‌های دستوری را کامل کند.
۴- شناختِ فرهنگی: ۱۰ امتیاز. پرسش‌هایی درباره‌ی تاریخِ و جریان‌های فرهنگیِ اسپرانتو و نامدارانِ آن به صورتِ کتبی از داوطلب پرسیده می‌شود که پاسخ آن‌ها در انتهای برگه ذکر شده است و داوطلب بایستی گزینه‌ی درست را انتخاب کند.

۵- مقاله‌نویسی و توانایی بیان:۳۰ امتیاز. چند موضوع (معمولاً ۳ یا ۴) در اختیار داوطلب گذاشته می‌شود تا از میان آن‌ها یکی را برگزیده و در حدود ۴۰۰ واژه درباره‌ی آن بنویسد. دستور زبان، سبکِ نگارش و ایده‌ی بیانی برای آزمونگرها حائز اهمیت است. همچنین موضوعی به انتخاب آزمونگر و داوطلب به‌صورت شفاهی موردبحث و گفتگو قرار می‌گیرد تا توانایی داوطلب در گفتگو و بیان مطلب سنجیده شود.
جمع امتیاز ۱۰۰ هست و داوطلب بایستی حداقل ۶۰ امتیاز کسب کند تا پذیرفته شود و مدرک دیپلم را دریافت کند.

شرایط برگزاری آزمون‌های بین‌المللی
برای برگزاری آزمون باید سازمان یا انجمنِ صاحب صلاحیتی درخواست کتبی خود را حداقل ۳ ماه قبل از تاریخ مورد نظر آزمون به منشی کمیسیون آزمون‌های بین‌المللی ارسال کند. منشیِ کمیسیون پس از بررسی صلاحیت درخواست‌کننده، تقاضانامه را برای تصویب در اختیار اعضای هیات رییسه قرار می‌دهد و پس از تأیید، نتیجه را در رسانه‌های گروهی اعلام می‌کند و در پایگاه اینترنتی کمیسیون نیز رسماً آن را منتشر می‌کند.

برای این‌که آزمونی مورد تأیید قرار گیرد حداقل شرایط از این قرار است:
– درخواست‌کننده معتبر و شناخته‌شده باشد.
– هیات برگزارکننده‌ی آزمون موردِ تأیید و دارای صلاحیتِ برگزاری آزمون‌های بین‌المللی باشند.
– هیات برگزارکننده، متشکل از حداقل ۳ نفر که هم‌زبان نیستند، باشد.
– تاریخ برگزاری آزمون مورد تأیید کمیسیون برگزاری آزمون‌های بین‌المللی قرار گیرد.

ساختار آزمون‌ِ بین‌المللیِ اسپرانتو در تاریخ ۲۳ آذرماه ۱۳۸۶ در ایران

سازمانِ مسئول برگزاری آزمون: انجمن اسپرانتوی ایران
رییس آزمون: محمدرضا ترابی
عضو دوم: حمزه شفیعی
عضو سوم: سیمین عمرانی

*این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هجده − چهارده =