اسپرانتو در ایران

برگزاری نمایشگاه به مناسبت گرامیداشت حکیم عمر خیام

مرکز هنرهای تلفیقی با همکاری مجموعه تاریخی فرهنگی کاخ گلستان در نظر دارد از تاریخ ۶ تا ۱۲ آذرماه نمایشگاهی از آثار خطی تلفیقی رباعیات خیام به مناسبت گرامیداشت این دانشمند بزرگ در کاخ گلستان برگزار نماید:
با توجه به اهمیت و تأثیر چشمگیر آثار حکیم عمر خیام در ریاضیات، فلسفه، نجوم و ادبیات در عرصه بین‌الملل و با در نظر گرفتن این نکته که اشعار وی به بیش از چهل زبان زنده دنیا ترجمه گردیده است، این مرکز سعی نموده است تا از طریق برگزاری این نمایشگاه و با نگاهی فرامرزی در توسعه فرهنگ و هنر ایران و معرفی ادبیات و فرهنگ دیگر کشورها؛ چهره جهانی حکیم عمر خیام، شاهکارها، ابداعات و نوآوری‌های وی را به جهانیان بیشتر معرفی نماید.
به‌منظور ارج نهادن به زبان ملی و ایجاد تعاملی معنادار میان فرهنگ و هنر ایران و با دیگر کشورها، ۵۳ اثر هنری تلفیقی دو زبانه از رباعیات خیام (به زبان فارسی و ترجمه آن به زبان‌های آلمانی، اسپرانتو، انگلیسی، ایتالیایی، ترکی استانبولی، روسی، ژاپنی، فرانسوی، عربی و گرجی) در این نمایشگاه رونمایی می‌گردد. غالب رباعیات خوشنویسی شده در آثار، از طرف سفیر کشور مربوطه پیشنهاد گردیده است.
ترکیب هنرهایی مانند خوشنویسی، تذهیب، گل و مرغ و نگارگری در آثار توانسته به گونه‌ای فرهنگ ایران و دیگر کشورها را تداعی نماید.

نشانی:
میدان ۱۵ خرداد (ارگ) مجموعه تاریخی فرهنگی کاخ گلستان
ساعت بازدید: ۰۰-: ۰۹ – ۰۰: ۱۷
۶ تا ۱۲ آذرماه ۱۳۸۹

نمایشگاه به مناسبت گرامیداشت حکیم عمر خیام و سخنرانی احمدرضا ممدوحی در مراسم افتتاحیه آن

نمایشگاه به مناسبت گرامیداشت حکیم عمر خیام لوح اسپرانتو

رضا ترابی در مراسم افتتاحیه نمایشگاه به مناسبت گرامیداشت حکیم عمر خیام

*این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

16 + هفده =