اسپرانتو در ایران

اسپرانتو چیست؟

اسپرانتو چیست؟
اسپرانتو زبانی بین‌المللی است که به هیچ ملتی تعلق ندارد. این زبان برای ممکن ساختن ارتباط مداوم و بدون واسطه بین مردمان ابداع‌شده است. اسپرانتو به‌آسانی قابل یادگیری است و استثناءهای دستور زبانی ندارد یک صفحه برای تشریح کردن جزئیات قواعد دستور زبان آن کافی است.
مگر زبان انگلیسی زبان بین‌المللی روز نیست؟
خوب، نه به درستی!
فقط هفت درصد ساکنان دنیا از انگلیسی به‌عنوان زبانی از بدو تولد استفاده می‌کنند؛هفت درصد دیگر، زبان انگلیسی را در حد گفتگوی پایه می‌آموزند در بیشتر کشورها، به جز در شهرهای توریستی، ساکنان شهرها، در کل انگلیسی صحبت نمی‌کنند
یادگیری زبان انگلیسی مشکل است. زبان انگلیسی گنجینه واژگان گسترده و استثناءهای بسیار زیادی در دستور زبان، فرم و ترکیبات بی‌قاعده دارد. آموختن آن در سطح پیشرفته مشکل است.
در هر برخورد و رویارویی با انگلیسی زبانان، آنها بهره‌مند از امتیازهایی هستند.
آنها لهجه بی عیب و نقصی دارند و در سطحی پیشرفته بر زبان تسلط دارند. اما در مورد اسپرانتو، همه برابر هستند. همه در نقطه آغازین مشابهی قرار دارند، هیچ‌کس امتیازی بر دیگری ندارد. برای نمونه، در زبان اسپرانتو لهجه وجود ندارد، همه اسپرانتو را به لهجه زبانملی‌ خودشان ادا می‌کنند.
چرا شایسته است اسپرانتو بیاموزم؟
به دلیل زیبایی و سادگی، ساختار دقیق و درعین‌حال لطافت و ظرافت طبع زبان
چون به واسطه اسپرانتو می‌توان با انسان‌ها در تمام دنیا روبرو شد و با آنها مستقیماً، بدون واسطه هر زبان دیگری صحبت کرد، چه در اینترنت و چه رودررو.
چون اسپرانتو خلق و بهره‌مند شدن از آثار اصیل و بدیع ادبیات، شعر و موسیقی را ممکن می‌سازد، به‌ویژه برای افرادی

 که زبان ملی آنها در دنیا رایج نیست.
چون شما می‌توانید بدون نیاز به مترجم در نشست‌های بین‌المللی اسپرانتودانان شرکت کنید. کنگره زبان اسپرانتو در مقیاسی بزرگ، هرساله، هربار در مکان‌های مختلفی در دنیا برگزارمی شود و افزون بر آن، بسیاری ا
ز نشست‌های کوچک هم برگزار می‌شود.
چون شما می‌توانید با بهره‌مند شدن از مهمان‌نوازی اسپرانتودانان در کشورهای خودشان، در دنیا مسافرت کنید زیرا پس از مدتی که شما اسپرانتو آموختید، یادگیری دیگر زبان‌های ملی بسیار آسان‌تر خواهد بود.
آیا واقعاً یادگیری زبان اسپرانتو آن‌قدر آسان است؟
به دلایل زیر، زبان اسپرانتو به آسانی قابل یادگیری است:
قواعد ساده دستور زبان
هر واژه‌ای را به شکل فونتیک یا آوایش تلفظ می‌کنند، و واژه بر طبق شکلی که نوشته می‌شود تلفظ می‌گردد. در زبان اسپرانتو املاء بی‌استفاده است
استثناءها یا بی‌قاعدگی دستور زبان در اسپرانتو وجود ندارد
زبان اسپرانتو بر پایه ریشه‌هاها (بن‌ها) است، شما می‌توانید خودتان از آنها واژه‌های بی‌شماری با استفاده از سیستم پسوندها و پیشوندها بسازید.

به این شیوه شما می‌توانید نسبتاً گنجینه واژگان گسترده‌ای را به‌آسانی بیاموزید.
گنجینه واژگان اسپرانتو بر پایه زبان‌های اروپایی است، اما همچنین دربردارنده واژگان از کشورهای دیگر هم است
زبان اسپرانتو خوش‌آهنگ است و آهنگ صدایی بین زبان‌های ایتالیایی و اسپانیایی را دارد
می‌توان به‌طور تقریبی ده برابر سریع‌تر از انگلیسی، تسلطی پایه بر زبان اسپرانتو را به دست آورد. اما اگر می‌خواهید به‌طور کامل بر زبان مسلط شوید باید زمان صرف کنید و تلاش کنید.
آیا در اینترنت فعالیت برای زبان اسپرانتو وجود دارد؟
اسپرانتو در اینترنت به نتیجه مطلوب رسیده است. اسپرانتو برای اینترنت ایده آل و مناسب است زیرا گفتگوی مستقیم بین انسان‌ها را، بدون نیاز به زبان دیگری به عنوانواسطه، در سراسر دنیا ممکن می‌سازد

وب‌سایت‌ها، بلاگ ها، فروروم ها، پادکست و کانال‌های یوتیوب همه به زبان اسپرانتو وجود دارند. دانشنامه ویکیپدیا به زبان اسپرانتو در اینترنت موجود است. در برنامه پیامک تلگرام، در گروه اصلی اسپرانتو بیشتر از هزار پیامک در روز ظاهر می‌شود، و بدون توقف، روز و شب  ارسال پیامک ادامه دارد. زمانی رواج داشت که بگویند، خورشید در امپراتوری بریتانیا هرگز غروب نمی‌کند. این گفته مدت طولانی است که حقیقت ندارد. باوجوداین می‌توان این گفته را در مورد زبان اسپرانتو بیان کرد که اسپرانتودانان به‌طور مؤثری همه‌جا در دنیا ساکن هستند.

آیا اسپرانتو حقیقتا زبانی واقعی است که به‌واسطه آن بتوان هر آنچه را بیان کرد و توضیح داد؟
البته… می‌توان آن را با حقیقت ساده‌ای ثابت کرد که کودکان بسیاری با اسپرانتو مانند زبانی از بدو تولدشان، رشد می‌کنند و بزرگ می‌شوند. اسپرانتو دارای زبان عامیانه، شوخی، آوازها، مجموعه افسانه‌ها، معتقدات، ادبیات مردمی و جراید است.

یک جمله به من به اسپرانتو بگویید
خوب… من باید با مهم‌ترین جمله شروع کنم: تو را دوست دارم   Mi amas vin
چگونه می‌توانم اسپرانتو بیاموزم؟
هرکسی می‌تواند روش مناسب یادگیری را برای خود پیدا کند. در حال حاضر یادگیری زبان اسپرانتو در اینترنت و استفاده از تلفن همراه رواج زیادی دارد.
بهترین جا برای شروع یادگیری این سایت است:   www.lernu.net/fa
*این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.