اسپرانتو در ایران

زبان خطرناک!

در اینجا کتابی معرفی می‌شود درباره‌ی اعدام، شکنجه و تبعید اسپرانتودانان در کشورهای مختلف و به ویژه در آلمان نازی و شوروی استالینیستی که تاریخ خونباری را از اسپرانتو و جنبش آن مستند کرده است.
مشخصات کتاب:

La Danĝera Lingvo
Studo pri la persekutoj kontraŭ Esperanto

زبان خطرناک (پژوهشی درباره‌ی پیگردها علیه اسپرانتو)
نویسنده: دکتر اولریش لینز (Ulrich Lins) اسپرانتوشناس آلمانی و محقق برجسته‌ی تاریخ زبان اسپرانتو

                                             
این کتاب که بالغ‌بر ۵۶۰ صفحه می‌باشد به‌گونه‌ای مستند به بررسی اقدامات حکومتی برعلیه اسپرانتو و اسپرانتودانان در کشورهای گوناگون پرداخته است. در ارزشمندی این کتاب همین بس که هیچ تحقیق دانشگاهی درباره‌ی زبان اسپرانتو و تاریخ آن یافت نمی‌شود، که به این کتاب رفرنس داده نشده باشد.
این کتاب تحقیقی شامل اقدامات حکومتی علیه اسپرانتو تا جنگ جهانی دوم را می‌شود و خوشبختانه بعد از جنگ جهانی دوم از موج توطئه‌چینی علیه اسپرانتو و توطئه بینی درباره‌ی اسپرانتو به‌شدت کاسته شد و می‌توان گفت هیچ مورد جدی در این باره پس از دهه‌ی ۱۹۵۰ مشاهده نشده است.
اگر از دیدگاه “دشمن‌شناسی اسپرانتو” بخواهیم به موضوع بنگریم، اسپرانتو سه دشمن بزرگ داشته است:
۱- فاشیست‌ها
۲-کمونیست‌ها
۳- صهیونیست‌ها
خوشبختانه جهان امروز ما نه آن چیزی است که قبلاً بوده است و حالا دیگر موضوع “دشمنی” به “دنیای گذشته” تعلق دارد. جنبش پویای زبان بین‌المللی هوشمندتر از آن است که بخواهد برای خود “دشمن‌تراشی” کند.
کم نیستند کسانی که می‌پندارند “اسپرانتو تهدیدی علیه انگلیسی است” و یا “انگلیسی‌ها نمی‌گذارند اسپرانتو پیشرفت کند”. اما حقیقت این است که این‌ها فقط توهم است. اسپرانتو قرار نیست زبانی را تهدید کند، جانشین زبانی شود و …
اسپرانتو به رشد منطقی خود در تمام ابعادی که لازمه‌ی یک زبان جامع و پویاست ادامه می‌دهد و هیچ‌کس هم نمی‌تواند جلوی رشد آن را بگیرد (همان‌طور که نمی‌توان جلوی آمدن بهار را گرفت).
زبان بین‌المللی یک نیاز است و اسپرانتو زبانی بین‌المللی است. زبانی برای همه و هیچ‌کس!
همگان حق‌دارند آن را بیاموزند و یا نیاموزند. همین!     +

*این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

15 + 8 =