اسپرانتو در ایران

سمبل‌های اسپرانتو

ستاره سبز یکی از سمبل‌های مشهور اسپرانتو است و در پرچم اسپرانتو نیز در گوشه‌ی سمت چپ و بالای آن قرار دارد.
دلیل انتخاب ستاره‌ی پنج پر و رنگ سبز، بدان علت است که ستاره‌ی پنج پر نمادی از پنچ قاره‌ی زمین و در عین حال، یگانگی آن‌هاست. تک ستاره است، که نمادی از ستاره به‌عنوان راهنماست و سبز است که رنگ سبز تقریباً در تمامی فرهنگ‌ها نشانه‌ی امید و آشتی است.


ستاره‌ی سبز را گروهی از اسپرانتودانان به اشکال گوناگون همچون گل سینه و مدال در پوشش خود به مناسبت‌های مختلف استفاده می‌کنند اما این حالت عمومیت ندارد و در استفاده از آن طبیعتاً هیچ‌گونه اجباری وجود ندارد. زامنهوف خود از کاربران این‌گونه مدال‌ها بوده است اما نسل‌های جدید اسپرانتودانان چندان علاقه‌ای به این‌گونه مسائل ندارند گرچه امروزه در همایش‌ها و کنگره‌های اسپرانتویی افراد را می‌توان مشاهده کرد که بنا به “سنت دیرینه” به لباس خود ستاره‌ی سبزی را آویخته‌اند.
انتقادی که نسل‌های جدید به “سنتی‌ها” می‌گیرند این است که آویختن ستاره به‌نوعی “جداسازی” است و این‌که “دیگران” فکر می‌کنند ما یک فرقه هستیم درحالی‌که ما فقط کاربران زبان بین‌المللی و افرادی کاملا عادی هستیم.
کوتاه‌سخن این‌که ستاره‌ی سبز سمبل زبان بین‌المللی اسپرانتو است و همچنان در دنیای اسپرانتو پرتوافشانی می‌کند.

پرچم اسپرانتو
پرچم اسپرانتو سبزرنگ است و گوشه‌ی سمت چپ بالا مربعی سفیدرنگ قرار دارد که در مرکز آن ستاره‌ی سبز قرار دارد.
این پرچم از سال ۱۹۰۵ که اولین کنگره‌ی جهانی اسپرانتو برگزار شد به‌عنوان پرچم رسمی اسپرانتو انتخاب‌شده است و به ثبت رسیده است. در اروپا بعضی از گروه‌ها نسبت به پرچم اسپرانتو خرده گرفته‌اند و بدان انتقاد داشته‌اند چراکه آن را مشابه “پرچم مسلمانان” قلمداد کرده‌اند اما انتقادات فوق هرگز باعث نشد که تغییراتی در پرچم اسپرانتو ایجاد شود.

                                                                                      

سمبل سده‌ی اسپرانتو
از اوایل دهه‌ی ۱۹۸۰ سمبل جدیدی در جنبش اسپرانتو رایج گشت که به مناسبت صدمین سالگرد انتشار اسپرانتو طراحی‌شده بود. این نماد را یک طراح برزیلی منتشر کرد و امروزه بسیاری از انجمن‌ها سازمان‌های اسپرانتویی به شکل‌های گوناگون از آن استفاده می‌کنند. این نماد در خود چند ویژگی بارز دارد که مختصراً بازگو می‌شود: ۱- حرف اول اسپرانتو و آینه آن را نشان می‌دهد. ۲- سمبل کره‌ی زمین است. ۳- تخم‌مرغی را نشانگر است (ققنوس زبان؟، امید به زایش؟)

+

*این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بیست + 3 =