اسپرانتو در ایران

دفتر اسپرانتو در ایران

تا پیش از سال ۱۳۶۰ به علت گسست تاریخی، اطلاعی از چندوچون تلاش اسپرانتودان ها برای داشتن دفتر وجود ندارد. درباره‌ی خانه سبز اسپرانتو و سرانجام آن‌که به همت و تلاش دکتر صاحب‌الزمانی برپاشده بود قبلاً در اینجا مطلبی را منتشر کرده‌ایم، اینک به روند تلاش‌های سازمان نوین جنبش اسپرانتو در ایران به منظور تامین مکان برای تعمیم و گسترش فعالیت‌های خود می‌پردازیم.
از ابتدای بنیان‌گذاری جنبش نوین اسپرانتو در ایران (سال ۱۳۷۲) داشتن دفترخانه و تمرکز تشکیلاتی ازجمله هدف‌های بنیادی آن بوده است.
اولین دفترخانه انجمن اسپرانتوی ایران متعاقب ثبت موسسه سبزاندیشان در سال ۱۳۷۶ به همت و پشتیانی مالی صادق کرمی، عباس باغستانی و رضا ترابی در ابتدای خیابان تخت طاووس جاده شمیران (ابتدای مطهری، شریعتی) افتتاح شد که یک سال و نیم فعالیت داشت.

دومین دفترخانه در سال ۱۳۸۱ و با پشتیبانی مالی مهندس حمزه شفیعی در خیابان انقلاب روبروی سینما فردوسی به مدت چهار ماه برقرار شد.

سومین دفترخانه در همان سال بلافاصله در خیابان ویلای جنوبی (استاد نجات الهی) برقرار شد که تأمین هزینه‌های مالی آن عمدتاً توسط حمزه شفیعی، رضا ترابی و مختصر کمک‌های مالی اعضای انجمن اسپرانتوی ایران انجام می‌شد که به مدت سه سال در آن محل فعالیت داشت.

چهارمین دفترخانه از سال ۱۳۸۴ تا ۱۳۹۲ در خیابان انقلاب، دروازه دولت خیابان خاقانی برپا بود عمده هزینه‌های دفتر از محل برپایی کلاس‌ها، پشتیبانی مالی رضا ترابی، حمزه شفیعی و کمک‌های مالی اعضای انجمن تأمین می‌شد.

احسان نراقی در انجمن اسپرانتوی ایران

سرانجام پنجمین و آخرین دفترخانه‌ی استیجاری انجمن در میدان حر تهران استقرار یافت و از سال ۱۳۹۳ تا ۱۳۹۶ کماکان به تداوم فعالیت‌های غریزی انجمن در قالب برنامه‌های آموزشی، همایش‌ها و رتق‌وفتق امور اعضا پرداخته شد. در این دوره هزینه‌های دفترخانه عمدتا با پشتیبانی مالی دکتر کیهان صیادپور و تنی چند از اعضای انجمن تأمین شده است.

سال هزار و سیصد و نود هفت پایان خانه بدوشی انجمن اسپرانتوی ایران بوده است. این پایان به همت دکتر کیهان صیادپور و تنی چند از اسپرانتودانان ایرانی رقم‌زده شد که با خرید مکانی مناسب ماراتن دفتر اسپرانتو در ایران به نقطه مطلوب رسید و جنبش زبان اسپرانتو  یکی از ملزومات بنیادی خود را به دست آورد، امید آنکه این شروع حرکتی پرتوان با دامنه تاثیرگذار در ایران زمین باشد.

درود بر همت و همیاری و تلاش زنان و مردانی که بااراده خود سرانجام به آرزوی دیرینه جنبش اسپرانتو در ایران جامعه عمل پوشاندند و در تحکیم ریشه‌های اسپرانتو در میهنمان مشارکت کردند.

*این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید:

‏5 دیدگاه در نوشته‌ی “دفتر اسپرانتو در ایران

 1. مانا نثاری

  درود وسپاس و تبریک و عشق بر شما بزرگواران و عزیزان عاشق

  بوسه بر اندیشه های انسانی و فرامرزی و دوستداران اندیشه .
  درود بر پایه گذاران , بنیانگداران و مروجان این زبان برآمده از آرزوی جهانی شدن آنانی که گذرهای انسان شدن را پیموده و عشق را , در سبد و آغوش خود دارند و از بخشش آن , شاد و عاشق تر می شوند.
  خوشا حال و احوال ما که چنین عاشقانی را در سرزمین ایران داریم .
  خوشا بر ما که شانس شاگردی دکتر صاحب زمانی را داشتیم و همچنان این پیر خرد را در کنار خود داریم.
  قدر عزیزان و خردمندان گذر کرده از جاده مکان و زمان را بدانیم و حرمت و عشق بداریم لحظه ها و تکانه های اندیشه هایشان را.
  در پناه دوستدار عشق و اندیشه
  مانا نثاری
  هلند
  ۰۹.۱۰.۲۰۱۸
  ۱۹.۶.۱۳۹۷

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.