اسپرانتو در ایران

پرانتو در ایران

پرانتو چیست؟
عامل، واسط و همکار مالی انجمن جهانی اسپرانتو است که می‌تواند یک شخص حقیقی و یا حقوقی باشد.
وظایف پرانتو:
دریافت وجوهی که افراد به هر علتی اعم از:
– پرداخت حق عضویت
– هزینه شرکت در کنگره‌ها و همایش‌های اسپرانتویی
– خرید کتاب، آبونمان نشریات
– کمک‌های مالی به انجمن اسپرانتو و دیگر انجمن‌های مرتبط اسپرانتویی و…
پرانتو موظف است که وجوه را دریافت کند و ضمن صدور رسید بابت دریافتی‌ها در فرصت مناسب آن‌ها را به صندوق انجمن جهانی واریز کند.
وجود پرانتو در هر کشوری به این معنی است که نیازی به مراجعه به بانک و صرافی نیست و در هر کجا که پرانتو وجود دارد افراد بتوانند بدون متقبل شدن هزینه‌های اضافی نسبت به پرداختنی‌های خود به انجمن جهانی اسپرانتو اقدام کنند.
 پرانتو در ایران
تا سال ١٣٧٣ در ایران پرانتویی وجود نداشت در این سال انتشارات عطایی به‌عنوان پرانتو اقدام به فعالیت کرد. عملکرد آن به‌عنوان بنگاه اقتصادی و مبالغ اعلام‌شده برای معادل ارزی نسبت به قیمت روز تقریباً ۴ برابر بود! با توجه به این مسئله، در انجمن اسپرانتو تصمیم بر آن گرفته شد که راسا اقدام به همکاری با انجمن جهانی اسپرانتو شود. در سال ١٣٧۶ طی مذاکره و قراردادی که انجام شد، انجمن اسپرانتوی ایران به‌عنوان پرانتو و با شرایط ویژه‌ای انجام تعهدات در این مورد را برعهده گرفت و رسما به عنوان دومین پرانتوی انجمن جهانی اسپرانتو در ایران شروع به فعالیت کرد. تا سال ۱۳۹۰ مسئولیت انجام این کار بر عهده رضا ترابی بوده است. از سال ۱۳۹۱ تا پاییز ۱۳۹۷ فعالیت‌های پرانتویی گرچه کم‌وبیش ادامه داشت ولی دچار نوسانات شدیدی شد و حتی برخی از مسئولان وقت انجمن به علت نابسامانی‌های صورت گرفته آسان‌ترین راه را در پیش‌گرفته و درصدد حذف پرانتویی انجمن برآمدند اما مخالفت و اصرار تنی چند از اعضای قدیمی باعث شد که با سازوکاری جدید، این سرویس مفید و مؤثر دیگربار فعال شود. هم‌اکنون مسئولیت پرانتوی ایران در قالب انجمن اسپرانتوی ایران با مهندس حمزه شفیعی است و همگان می‌توانند از خدمات پرانتویی در ایران برخوردار شوند.

*این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.