اسپرانتو در ایران

اسپـرانتو یعنـی چـه؟ ?ESPERANTO

اسپرانتو یعنی چه؟                                                                                            
زبان
اسپرانتو زبانی است که برای ارتباط بین مردمان غیر هم‌زبان پدید آمده و به ملیت‌ها و قومیت‌های زبانی این امکان را می‌دهد که توأم با کاربرد آن در عرصه‌ی ارتباطات فراملی، ارزش‌های زبانی خود را پاس بدارند.
بین‌المللی و بی‌طرف
اسپرانتو زبان ملی هیچ کشوری نیست. متعلق به همه و هیچکس است. آموزش و فراگیری آن تهدیدکننده‌ی هیچ فرهنگ و زبان بومی نیست و در استفاده از آن کسی را بر دیگری امتیاز ویژه‌ای نیست و به همین دلیل سازمان یونسکو تاکنون ۲ قطعنامه در حمایت از آموزش، گسترش و به‌کارگیری اسپرانتو صادر کرده است.
آسـان
اسپرانتو به علت ساختار منطقی، زبانی آسان است. دستور زبان آن فاقد قواعد پیچیده و هرگونه استثناء می‌باشد. یادگیری آن در سطح قابل‌قبول طی یک‌ترم تحصیلی امکان‌پذیر است و برای آموزش آن نیاز به سال‌ها وقت و صرف هزینه‌های گزاف نیست. پژوهش‌های انجام‌شده نشانگر آن است که آموزش اسپرانتو از هر زبان دیگری حداقل ۱۰ برابر آسان‌تر است و زبان آموزان اسپرانتو آمادگی بیشتری برای یادگیری زبان‌های دیگر دارند.

چـرا اسپـرانتو می‌آموزیم؟

ایجـاد ارتبـاط و دوستـی
استفاده از اسپرانتو این امکان را به ما می‌دهد که به دور از تفاوت‌های نژادی، قومی، زبانی، فرهنگی و فواصل جغرافیایی به ارتباطی بی‌واسطه با دیگران دست یابیم و فرصت آشنایی با ملل دیگر را داشته باشیم، که این آشنایی می‌تواند به فرآیند صلح و تفاهم بین‌المللی کمک شایانی کند. کتابچه Pasporta Servo به سخن‌گویان اسپرانتو این امکان را می‌دهد که در مسافرت به کشورهای دیگر هزینه کمتری داشته باشند.
شـرکت در گـردهم آیی‌های بیـن‌المللی
سخنگویان اسپرانتو می‌توانند در صدها همایش و گردهم‌آیی علمی، فرهنگی و اجتماعی بین‌المللی از جمله کنگره بین‌المللی اسپرانتو (UK)، کنگره بین‌المللی جوانان اسپرانتودان (IJK) و… که هر سال در کشورهای گوناگون برگزار می‌شود، شرکت کنند.

چـگونه اسپـرانتو را بیاموزیم؟

کتـاب‌ها و دوره‌هـای آموزشی
با استفاده از فیلم، نوار، کتاب‌های خودآموز، دوره‌های آموزش مکاتبه‌ای و شرکت در دوره‌های حضوری و آنلاین در اینترنت که در مقاطع مختلف آموزشی برگزار می‌شود. با صرف کمتر از ۱۰۰ ساعت وقت مفید، می‌توان در سطح توانایی ایجاد ارتباط مطلوب به اسپرانتو مسلط شد.
آموزش آنلاین
سایت لرنو! به چندین زبان دنیا از جمله به زبان فارسی آموزش اسپرانتو را از الفبا تا مراحل عالی آن را به‌رایگان برای علاقه‌مندان عرضه می‌کند.
آدرس بـرای دریـافت اطلاعـات بیشتـر
برای دریافت هرگونه اطلاعات درباره‌ی اسپرانتو، دوره‌های حضوری و کتاب‌های آموزشی آن در ایران، با نشانی‌ زیر تماس بگیرید:
انجمن اسپرانتوی ایران  و یا ارسال رایانامه به نشانی:  info@espero.ir

*این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.